Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Czy zasadne jest fakturowanie dostaw, które zostały opłacone z góry, co zostało udokumentowane fakturą "przedpłatową"?

D E C Y Z J A

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tj. Dz.U. z 2005r. Nr 8 poz.60 ) - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach po rozpatrzeniu zażalenia Spółki z o.o., z dnia 7 kwietnia 2005r. na postanowienie Naczelnika Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu z dnia 25 marca 2005r. Nr PSUS/PPOI-443/40/05/MS stanowiące interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego sprawie dotyczącej zasadności fakturowania dostaw, które zostały opłacone z góry, co zostało udokumentowane fakturą przedpłatową odmawia uchylenia zaskarżonego postanowienia organu pierwszej instancji Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 20 stycznia 2005r. Huta zwróciła się do Naczelnika Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie fakturowania dostaw o charakterze ciągłym, realizowanych codziennie przez okres np. 2 miesięcy, na poczet których przed wydaniem towaru przyjęto zaliczki i fakt ten udokumentowano wystawiając fakturę zaliczkową i odprowadzając podatek należny.

W trakcie realizacji kolejnych dostaw, każdorazowe wydanie towaru dokumentowane jest fakturą VAT z przywołaniem faktury zaliczkowej. Jednocześnie w fakturze VAT dokumentującej wydanie towaru rozliczana jest kwota zaliczki w ten sposób, że suma wartości towarów i kwota podatku należnego pomniejszana jest odpowiednio o kwoty wykazane w fakturze zaliczkowej. Jeśli wartość dostaw towarów jest mniejsza niż pobrana zaliczka - wówczas faktury VAT dokumentujące wydanie towaru wykazują wartości zerowe.

Jednakże w przypadku kolejnych dostaw towarów, gdy wartości tych towarów przewyższają wartość zaliczki, faktura VAT dokumentująca wydanie kolejnej partii towaru wykazuje wartość sprzedaży netto i kwotę podatku należnego ( z uwzględnieniem pobranej zaliczki, o której mowa wyżej) i jest ujmowana w rozliczeniach dla podatku od towarów i usług.

Postanowieniem Nr PSUS/PPOI-443/40/05/MS z dnia 25 marca 2005r. Naczelnik Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu uznał za nieprawidłowe stanowisko Spółki z o.o. bowiem w celu zapobieżenia przypadkom wystawiania faktur, które nie powinny stanowić u nabywcy podatku naliczonego, przepisami § 17 ust.4 i 5 rozporządzenia ustanowiono zasadę, wg której fakturę dokumentującą dostawę towaru wystawia się tylko w przypadku, gdy wartość dostawy przekracza wartość otrzymanych zaliczek.

W związku z powyższym w postanowieniu wskazano, że prawidłowo została wystawiona faktura nr 0412337001/S5/B z dnia 9.12.2004r. na otrzymaną przedpłatę. Zaś faktury z dnia 18,21,22 i 25 grudnia, dokumentujące kolejne dostawy blach w ramach otrzymanej przedpłaty, wystawione zostały wbrew dyspozycji zawartej w § 17 ust.5 rozporządzenia.

Zdaniem organu pierwszej instancji w fakturze końcowej nr 0412331205/S5/R z 28.12.2004r. powinny być ujęte wszystkie dostarczone blachy ( nie tylko te sprzedane w dniu 28 grudnia), a ich całościowe rozliczenie dokonane zgodnie z § 17 ust. 4 rozporządzenia.

Na powyższe postanowienie strona złożyła zażalenie z dnia 7.04.2005r., w którym wnosi o ponowne rozpoznanie sprawy.

Do powyższego zażalenia Strona przedłożyła dodatkową informację z dnia 6 czerwca 2005r. wyjaśniającą przyjęty sposób fakturowania zaliczek.

Po rozpatrzeniu przedmiotowego zażalenia Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach stwierdza co następuje:

Zgodnie z przepisami § 17 ust. 1, 2, 4 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U Nr 97, poz. 971) - w brzmieniu obowiązującym do 31 maja 2005r. - jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część lub całość należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, fakturę wystawia się nie póżniej niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymano część lub całość należności od nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2.

(Począwszy od dnia 1 czerwca 2005r. zasady wystawiania faktur zostały określone w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. - Dz. U. Nr 95, poz. 798).

Fakturę wystawia się również nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym pobrano przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi każdą kolejną część należności ( zaliczkę, przedpłatę, zadatek lub ratę).

Jeżeli faktury, o których mowa w ust. 1 i 2, nie obejmują całej ceny brutto, sprzedawca po wydaniu towaru lub wykonaniu usługi wystawia fakturę na zasadach określonych w § 12 i § 14-16, z tym że sumę wartości towarów (usług) pomniejsza się o wartość otrzymanych części należności, a kwotę podatku pomniejsza się o sumę kwot podatku wykazanego w fakturach dokumentujących pobranie części należności; taka faktura powinna zawierać również numery faktur wystawionych przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi.

Jeżeli faktury, o których mowa w ust. 1 i 2, obejmują całą cenę brutto towaru lub usługi, sprzedawca po wydaniu towaru lub wykonaniu usługi nie wystawia faktury w terminie określonym w § 16.

W świetle powołanego wyżej stanu prawnego oraz przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego organ odwoławczy nie znalazł podstaw do zmiany zaskarżonego postanowienia.

Jak stanowi w/w przepis fakturę po wydaniu towaru wystawia się wówczas gdy faktury zaliczkowe nie obejmują całej ceny brutto. W stanie faktycznym przedstawionym przez podatnika mamy do czynienia właśnie z takim przypadkiem, zatem nie jest prawidłowe dokumentowanie fakturą VAT wydania kolejnych partii dostaw.

Trafnym wydaje się stwierdzenie organu pierwszej instancji, iż w celu zapobieżenia przypadkom wystawiania faktur, które podawałyby kwoty podatku nie wynikające z obowiązku podatkowego, a które wobec tego nie powinny stanowić u nabywcy podatku naliczonego, przepisami § 17 ust. 4 i 5 cyt. wyżej rozporządzenia Ministra Finansów ustanowiono zasadę wg której fakturę dokumentującą dostawę towaru wystawia się tylko w przypadku, gdy wartość dostawy przekracza wartość otrzymanych zaliczek.

Poruszony przez podatnika problem związany z posiadanym systemem komputerowym wykracza poza dyspozycję art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, zgodnie z którym organ podatkowy udziela pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Natomiast sposób dokumentowania sprzedaży dla celów podatku dochodowego może być przedmiotem odrębnego postępowania w trybie przepisów art. 14a - 14b ustawy Ordynacja podatkowa.

Decyzja niniejsza jest ostateczna w toku postępowania administracyjnego.

Na mocy art. 143 cyt. ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa, niniejsza decyzja wydana została z upoważnienia Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach.

Na decyzję służy skarga ( w dwóch egzemplarzach ) do Wojewódzkiego SąduAdministracyjnego w Gliwicach, za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w terminie 30 dnia od dnia jej doręczenia. (Adres do korespondencji: Izba Skarbowa w Katowicach - Ośrodek Zamiejscowy w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a).
Słowa kluczowe: faktura vat, fakturowanie, przedpłaty
Data aktualizacji: 12/04/2011 00:34:44

Czy istnieje obowiązek comiesięcznego wystawiania faktury VAT na odsetki z tytułu udzielon...

W dniu 13.05.2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Chorzowie wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Jak stanowi art. 14a 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości...

Urząd Skarbowy Sochaczew 96-500 ul. Świerczewskiego 4

Zasięg terytorialny miasta Sochaczew gminy Brochów, Iłów, Młodzieszyn, Nowa Sucha, Rybno, Sochaczew, Teresin powiaty sochaczewski województwo mazowieckie Konta bankowe CIT 10101010100161992221000000 VAT 57101010100161992222000000 PIT...

Brak opodatkowania akcyzą odsprzedaży energii elektrycznej, opodatkowanej na poprzednim et...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Czy faktury korygujące wartość sprzedaży poprzez jej zmniejszenie, wystawione w grudniu 20...

Na podstawie art. 14a 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami) s t w i e r d z a m, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 16.01.2006 r. który wpłynął do...

Obligatoryjne dane na fakturze VAT RR wystawiane na dostawcę będącego spółką cywilną

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Księgowość GdańskPodatek dochodowy od osób prawnych w zakresie sposobu rozliczenia korekty dokonanej w podatku od towarów i usługPrawo do łącznego zafakturowania materiałów oraz robocizny, jako elementów usług budowlano-montażowychUjęcie w rejestrze sprzedaży i deklaracji VAT-7 faktury korygującej podwyższającej cenę sprzedażySpółka pyta czy przedstawione przez nią stanowisko w zakresie refakturowania kosztów marketingowych jest prawidłowe ?
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.