Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Dokumentowanie czynności świadczonych przez Stowarzyszenie na rzecz członków

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 2 marca 2009 r. (data wpływu 5 marca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sposobu dokumentowania usług świadczonych przez Stowarzyszenie na rzecz członków oraz zwrotu poniesionych przez członków kosztów udziału w tragach - jest nieprawidłowe.



UZASADNIENIE



W dniu 5 marca 2009 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sposobu dokumentowania usług świadczonych przez Stowarzyszenie na rzecz członków oraz zwrotu poniesionych przez członków kosztów udziału w tragach.



W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.



Stowarzyszenie zostało założone przez osoby fizyczne, desygnowane przez podmioty gospodarcze, prowadzące działalność gospodarczą w zakresie produkcji i/lub handlu bielizną w województwie. Osoby te jako założyciele są członkami zwyczajnymi Stowarzyszenia. Członkami wspierającymi są przedsiębiorcy prowadzący na terenie województwa działalność gospodarczą w obszarze produkcji i/lub handlu bielizną.



Zgodnie z treścią § 6 statutu, celem Stowarzyszenia jest wspieranie przedsiębiorstw działających w obszarze produkcji i/lub handlu bielizną poprzez tworzenie trwałych związków sprzyjających wprowadzaniu innowacyjnych rozwiązań organizacyjnych i marketingowych oraz właściwe wykorzystanie szans rozwojowych, a także:

unowocześnianie potencjału produkcyjnego przedsiębiorstw, wdrażanie nowych rozwiązań organizacyjnych i technologicznych, tworzenie nowych kanałów dystrybucji w tym sieci sprzedaży, gromadzenie i upowszechnianie informacji o działalności firm z branży bieliźniarskiej, ich ofert, promocja marek w kraju i za granicą, organizacja zagranicznej wymiany handlowej, organizowanie badań rynku bielizny, organizacja branżowego portalu internetowego, promocja nowego wzornictwa bielizny, wspieranie rozwoju programów w zakresie innowacyjności produkcji, pomoc w rozwoju kontaktów handlowych i gospodarczych między osobami i instytucjami działającymi w zakresie przemysłu lekkiego.

Stosownie do brzmienia § 7 statutu, Stowarzyszenie realizuje swoje cele poprzez:

tworzenie warunków współdziałania osób i instytucji zrzeszonych w Stowarzyszeniu, wymianę wiedzy i informacji niezbędnych do rozwoju członków Stowarzyszenia, współpracę z innymi organizacjami o podobnych celach, działającymi w kraju i za granicą, poprzez realizację wspólnych projektów, programów, wymianę informacji, współdziałanie z organizacjami rządowymi i pozarządowymi, wspieranie współdziałania członków Stowarzyszenia z jednostkami zajmującymi się obrotem gospodarczym, pozyskiwanie środków finansowych na realizację celów statutowych Stowarzyszenia poprzez dotacje lub inne wsparcie finansowe ze środków publicznych, w tym środków z UE, organizowanie targów, konferencji, seminariów i spotkań tematycznych z inicjatywy zainteresowanych osób i instytucji, działalność wydawniczą, inne działania zbieżne z podstawowymi celami Stowarzyszenia.

Realizując cele statutowe zawarte w § 6, w szczególności określone w pkt 3), 4), 5), 10), Stowarzyszenie, zgodnie z § 7 pkt 7 statutu, podjęło się organizacji wyjazdu członków wspierających na Międzynarodowe Targi Bielizny oraz Tkanin i Akcesoriów Bieliźniarskich Salon w Paryżu. Działania obejmowały organizację przejazdu uczestników targów z B. do Paryża, zlecenie druku materiałów informacyjnych i reklamowych (folderów reklamowych), zlecenie produkcji filmów reklamowych (prezentacji multimedialnych).

Z uwagi na fakt, iż działania mające na celu promocję producentów bielizny z obszaru województwa spełniają warunki określone w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa, Stowarzyszenie wystąpiło z wnioskiem do Marszałka Województwa o dofinansowanie projektu w ramach Działania 1.2.2 Promocja gospodarcza regionu. W związku z wysokimi kosztami udziału w targach, przekraczającymi możliwości Wnioskodawcy, na mocy decyzji Zarządu (zgodnie z uregulowaniami przewidzianymi w statucie), zawarto z członkami wspierającymi porozumienia dotyczące wspólnej realizacji projektu Wzrost konkurencyjności K poprzez udział w Międzynarodowych Targach Bielizny w Paryżu. Członkowie wspierający zostali obciążeni notami księgowymi, proporcjonalnie do poziomu korzystania z usług związanych z organizacją udziału w targach. Wpłaty dokonane przez członków na rzecz organizacji przez Stowarzyszenie wyjazdu na targi należy traktować jako zwrot kosztów poniesionych przez Stowarzyszenie na rzecz członków.

Wnioskodawca zaznaczył, iż dla skorzystania z dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa konieczny jest udział własny, który nie był możliwy do poniesienia samodzielnie przez Stowarzyszenie. Stowarzyszenie nie jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Podatek naliczony z tytułu zakupów związanych z organizacją udziału w targach nie był odliczany.

Stowarzyszenie w związku ze złożonym wnioskiem liczy na otrzymanie dofinansowania kosztów poniesionych na zapewnienie udziału przedstawicieli członków wspierających w Targach. W przypadku otrzymania dofinansowania zamierza zwrócić członkom wspierającym część poniesionych kosztów udziału w targach.



W związku z powyższym zadano następujące pytanie.



Czy w przypadku otrzymania przez Stowarzyszenie dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa, zwrot poniesionych przez członków wspierających kosztów udziału w tragach prawidłowo zostanie udokumentowany wystawieniem przez Stowarzyszenie not uznaniowych.



Zdaniem Wnioskodawcy, z uwagi na fakt, iż w przedstawionym stanie faktycznym nie powstanie zobowiązanie w podatku od towarów i usług, zarówno obciążenie kosztami udziału w targach, jak i zwrot poniesionych wydatków, w przypadku otrzymania dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa, dokumentowane powinny być notami księgowymi.



W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.



W myśl postanowień art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, ust. 4 i ust. 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Natomiast zgodnie z § 4 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1337), zarejestrowani podatnicy jako podatnicy VAT czynni, posiadający numer identyfikacji podatkowej, wystawiają faktury oznaczone wyrazami "FAKTURA VAT".

Wskazać należy, iż na podstawie art. 96 ust. 3 ww. ustawy, podmioty wymienione w art. 15, zwolnione od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i ust. 9 lub wykonujące wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 i art. 82 ust. 3, mogą złożyć zgłoszenie rejestracyjne. Natomiast ust. 5 pkt 2 powołanego wyżej artykułu stanowi, iż jeżeli podmioty, o których mowa w ust. 3, rozpoczną dokonywanie sprzedaży opodatkowanej, utracą zwolnienie od podatku lub zrezygnują z tego zwolnienia, obowiązane są do złożenia zgłoszenia rejestracyjnego, o którym mowa w ust. 1, a w przypadku podatników zarejestrowanych jako podatnicy VAT zwolnieni - do aktualizacji tego zgłoszenia, przed dniem, w którym podatnik traci prawo do zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 i ust. 9, w przypadku utraty tego prawa.

Jednocześnie w art. 113 ust. 1 ustawy postanowiono, iż zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 50.000 zł. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.

Do wartości sprzedaży, o której mowa w ust. 1 powołanego przepisu, nie wlicza się odpłatnej dostawy towarów oraz odpłatnego świadczenia usług zwolnionych od podatku, a także towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji (art. 113 ust. 2 ustawy).

Zgodnie z ust. 9 omawianego artykułu, podatnik rozpoczynający w trakcie roku podatkowego wykonywanie czynności określonych w art. 5 jest zwolniony od podatku, jeżeli przewidywana przez niego wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym, kwoty określonej w ust. 1.

Wpłacone przez członków na rzecz Stowarzyszenia kwoty należy traktować jako wynagrodzenie za świadczenie usług w zakresie organizacji wyjazdu na targi. Usług te podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wg stawki podatku określonej w art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, co rozstrzygnięto w interpretacji indywidualnej znak ITPP2/423-170a/09/AW. Jednocześnie w treści złożonego wniosku Stowarzyszenie nadmieniło, że nie jest zarejestrowane jako podatnik podatku od towarów i usług.

Odnosząc powyższe regulacje do przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego stwierdzić należy, iż jeżeli Wnioskodawca nie utracił zwolnienia podmiotowego określonego w art. 113 ust. 1 i ust. 9 ustawy, to nie jest zobowiązany do wystawienia faktur VAT w celu udokumentowania świadczenia usług związanych z uczestnictwem członków w targach. Czynności te Stowarzyszenie powinno udokumentować rachunkami, o których mowa w art. 87 ustawy - Ordynacja podatkowa. Natomiast zwrot poniesionych przez członków wydatków zrefundowanych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Wojewódzkiego należy udokumentować innymi niż faktura dokumentami księgowymi.



Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania niniejszej interpretacji.



Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej - powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).



Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, ul. H. Sienkiewicza 84, 15-950 Białystok, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.
Słowa kluczowe: działalność statutowa, faktura VAT, stowarzyszenia, wystawienie faktury
Data aktualizacji: 22/01/2013 15:00:01

Czy faktury dokumentujące wydatki poniesione na remont i modernizację winne być wystawione...

Na podstawie art.14a 1, 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U.Nr 8, z 2005 r., poz.60, z późn. zmian.) po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w...

Czy istnieje możliwość odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur potwierdzający...

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście działając na podstawie art. 14a 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 17.07.2006 r. (data...

Jakim dokumentem powinienem obciążyć podatnika podatku VAT za wynajem lokalu użytkowego ?

Na podstawie art. 14 a 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 14 lipca 2005 r. uzupełnionego pismem z dnia 23 września 2005 r. o...

Czy podmiotowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturach o...

Na podstawie art. 216, art.14a 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz.60 z późn. zmianami) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie postanawia uznać przedstawione stanowisko w...

Prawo do odliczenia podatku VAT wynikającego z faktur dokumentujących nabycie mieszkania w...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Dotyczy zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wartości netto wynikającej z fakturyotrzymanej drogą elektronicznąJak wystawić fakturę za Google AdSense?Co zrobić, gdy faktura zaginie?W jakiej wysokości należy rozpoznać przychód podatkowy z tytułu zwrotu przez Brokera P. części składek dotyczących P.?Faktura korygująca o co chodzi?
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.