Facebook Google+ Twitter Instagram Pinterest YouTube Skype Kontakt
Zaloguj siê lub zarejestruj konto
W³±cz wersjê mobiln±
Wystaw fakturêFakturyKlienciProduktyKontoAktualno¶ciOpiniePomocKontakt
Przypominamy, ¿e na stronie Fakturowo.pl dostêpna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org bêdzie dzia³a³ ca³y czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, wiêcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl od 01-12-2023r. bêdzie dostêpna intergracja z systemem KSeF, a system KSeF od 01-07-2024r. bêdzie obowi±zkowy dla wszystkich podatników. Zachêcamy do rejestracji konta w nowej wersji serwisu na stronie Fakturowo.pl!

Dotyczy powstania obowi±zku podatkowego w zwi±zku z importem us³ug

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporz±dzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upowa¿nienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie dzia³aj±c w imieniu Ministra Finansów stwierdza, ¿e stanowisko Spó³ki przedstawione we wniosku z dnia 31, 07.2009 r. (data wp³ywu 07.08.2009 r.) uzupe³nionym na wezwanie tut. organu z dnia 22.10.2009 r. (skutecznie dorêczone w dniu 27.10.2009 r.) pismem z dnia 28.10.2009 r. (data wp³ywu 02.11.2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotycz±cej podatku od towarów i us³ug w zakresie powstawania obowi±zku podatkowego w przypadku importu us³ug - jest prawid³owe.

UZASADNIENIE

W dniu 07.08.2009 r. wp³yn±³ ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotycz±cej podatku od towarów i us³ug w zakresie powstawania obowi±zku podatkowego w przypadku importu us³ug. Przedmiotowy wniosek zosta³ uzupe³niony w dniu 02.11.2009 r.

W przedmiotowym wniosku zosta³ przedstawiony nastêpuj±cy stan faktyczny oraz zdarzenie przysz³e:

Wnioskodawca dokonuje zakupu us³ug, które na podstawie art. 27 ust. 3 i 4 ustawy o VAT podlegaj± opodatkowaniu w pañstwie siedziby us³ugobiorcy. Niektóre z nich ¶wiadczone s± w sposób ci±g³y i podlegaj± rozliczeniu w zale¿no¶ci od umowy w okresach (i) kwartalnych, (ii) pó³rocznych, (iii) lub rocznych. Najczê¶ciej kontrahenci wystawiaj± faktury przed rozpoczêciem okresu rozliczeniowego lub na jego pocz±tku za ca³y dany okres.

Faktury p³acone s± zgodnie z terminami p³atno¶ci, które w pewnych przypadkach przekraczaj± 30 dni (termin p³atno¶ci przypada jednak zawsze przed koñcem okresu rozliczeniowego, z tym ¿e mo¿e mieæ miejsce w innym miesi±cu (pó¼niejszym) ni¿ miesi±c wystawienia faktury przez us³ugodawcê). Nale¿y nadmieniæ, ¿e w przypadku przedmiotowych us³ug (np. us³ugi marketingowe, informatyczne, doradcze) obowi±zek podatkowy powstaje na zasadach ogólnych.

W zwi±zku z powy¿szym zadano nastêpuj±ce pytania:

Kiedy z tytu³u importu us³ug powstaje obowi±zek podatkowy w zwi±zku z wystawieniem przez kontrahenta faktury za ca³y okres rozliczeniowy przed okresem rozliczeniowym albo przed jego up³ywem i jej uregulowaniem (zap³ata) przez Wnioskodawcê (równie¿ przed up³ywem okresu rozliczeniowego).

Zdaniem Wnioskodawcy:

Zgodnie z utrwalonym w praktyce organów podatkowych pogl±dem, w zwi±zku z brakiem w obowi±zuj±cych przepisach podatkowych definicji sprzeda¿y towarów o charakterze ci±g³ym, nale¿y przyj±æ pojêcie sprzeda¿y towarów w ujêciu art. 2 pkt 22 ustawy, w którym to przepisie przez sprzeda¿ nale¿y rozumieæ m.in. odp³atn± dostawê towarów i odp³atne ¶wiadczenie us³ug na terytorium kraju. Natomiast pojêcie ci±g³o¶ci sprzeda¿y nale¿y rozpatrywaæ zgodnie z zasadami prawa cywilnego, odnosz±c je do pojêcia zobowi±zania o charakterze ci±g³ym. Dla uznania wiêc ¶wiadczenia za ci±g³e wystarcza, i¿ sk³ada siê ono z pewnych nastêpuj±cych po sobie aktów (czynno¶ci), o ile tworz± razem funkcjonaln± ca³o¶æ, która ma to do siebie, ¿e trwa w czasie, ¿e czas jest jej miernikiem i ¿e interes jednej strony jest zaspokojony w³a¶nie dlatego, ¿e odpowiednie zachowanie siê drugiej strony ma charakter trwa³y.

Pod pojêciem sprzeda¿y ci±g³ej nale¿y wiêc rozumieæ wynikaj±ce ze zobowi±zania o charakterze ci±g³ym ¶wiadczenie, polegaj±ce na sta³ym i powtarzalnym (trwa³ym) zachowaniu siê strony zobowi±zanej do ¶wiadczenia.

W celu prawid³owej interpretacji pojêcia sprzeda¿ o charakterze ci±g³ym warto równie¿ odwo³aæ siê do wyk³adni jêzykowej. S³ownikowe znaczenie s³owa ci±g³o¶æ to ³±czno¶æ, nieprzerywaj±cy siê zwi±zek jakich¶ faktów, brak luk, przerw w czasie albo w przestrzeni. To tak¿e dziej±cy siê, odbywaj±cy siê, trwaj±cy stale, nieustannie, bezustanny, ustawiczny, stale siê powtarzaj±cy, sta³y. Maj±c na wzglêdzie powy¿sze wyja¶nienie, nie tylko zatem nieustanno¶æ jakiego¶ procesu, ale tak¿e jego powtarzalno¶æ uznaæ nale¿y za ci±g³o¶æ (interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w dniu 12 marca 2008 r., nr IPPP1-443-263/08-2/MP). W doktrynie przedmiotu dopracowano siê communis opinio, i¿ pod pojêciem wykonania us³ugi nale¿y rozumieæ dokonanie tych dzia³añ lub zaniechañ przez us³ugodawcê na rzecz us³ugobiorcy, które zgodnie z zawart± umow± stanowi± wykonanie zobowi±zañ przez us³ugodawcê przy uwzglêdnieniu, podkre¶lanego w powo³ywanej interpretacji, czasu wykonywania okre¶lonych czynno¶ci, który to czas (trwa³o¶æ danego procesu) przes±dza o tym, ¿e interes us³ugobiorcy jest zaspokojony (podobnie Witold Modzelewski, Komentarz do ustawy o podatku od towarów i us³ug oraz o podatku akcyzowym, Warszawa 1997 r., s. 126).

Zgodnie z przepisem art. 19 ust. 11 ustawy o VAT, je¿eli przed wydaniem towaru lub wykonaniem us³ugi otrzymano czê¶æ nale¿no¶ci, w szczególno¶ci przedp³atê, zaliczkê, zadatek, ratê, obowi±zek podatkowy powstajê z chwil± otrzymania tej czê¶ci. Natomiast zgodnie z art. 19 ust. 19 ustawy o VAT przepis ust. 11 stosuje siê odpowiednio do importu us³ug.

Powy¿sze prowadzi do konkluzji, i¿ w przypadku zakupu us³ug od podmiotu zagranicznego, których miejsce ¶wiadczenia okre¶lane jest na zasadach przewidzianych w przepisach art. 27 ust. 3 i 4 ustawy o VAT, przy jednoczesnym zastrze¿eniu, ¿e dla us³ug tych polski ustawodawca nie przewidzia³ szczególnego momentu powstania obowi±zku podatkowego, wystawienie faktury przez zagranicznego us³ugodawcê przed up³ywem okresu rozliczeniowego (kwarta³u, pó³rocza, roku), w szczególno¶ci na jego pocz±tku, za ca³y ten okres stanowi wezwanie do zap³aty zaliczki, której uiszczenie (przed koñcem okresu rozliczeniowego) bêdzie powodowaæ powstanie obowi±zku podatkowego w podatku VAT z tytu³u importu us³ug.

W konsekwencji w przypadku us³ug wykonywanych na podstawie umów o sta³e ich ¶wiadczenie nale¿y uznaæ, ¿e obowi±zek podatkowy powstaje z ostatnim dniem okresu rozliczeniowego ustalonego przez strony, bowiem up³yw okresu rozliczeniowego ustalonego przez strony pozwala uznaæ, ¿e interes us³ugobiorcy zosta³ zaspokojony, co stanowi podstawê roszczenia o zap³atê wynagrodzenia (por. T. Krywan, Kiedy p³aci siê VAT za us³ugi ci±g³e, Vademecum G³ównego Ksiêgowego z 10 lipca 2007 r., Wydawnictwo ABC). Powy¿sze potwierdza tak¿e praktyka organów podatkowych (w powo³ywanej interpretacji Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie stwierdza, i¿ obowi±zek podatkowy z tytu³u ¶wiadczenia przedmiotowych us³ug powstanie zgodnie z art. 19 ust. 4 ustawy w terminie 7 dni od zakoñczenia ustalonego przez strony okresu rozliczeniowego (.). Na marginesie mo¿na jeszcze zauwa¿yæ, ¿e powy¿sze wnioski nie znajd± zastosowania w przypadku us³ug, dla których ustawodawca przewidzia³ szczególny moment powstania obowi±zku podatkowego. Konsekwencj± takiego rozumienia us³ug ci±g³ych jest uznanie, ¿e jakakolwiek p³atno¶æ za us³ugi o charakterze ci±g³ym, z zastrze¿eniem szczególnego momentu powstania obowi±zku podatkowego, dokonana przed up³ywem okresu rozliczeniowego stanowi zaliczkê w rozumieniu ustawy o VAT.

W ¶wietle obowi±zuj±cego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego oraz zdarzenia przysz³ego uznaje siê za prawid³owe.

Pojêcie importu us³ug zosta³o zdefiniowane w art. 2 pkt 9 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów us³ug (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustaw±, i jest to ¶wiadczenie us³ug, z tytu³u wykonania których podatnikiem jest us³ugobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4. Art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT stanowi natomiast, i¿ podatnikami s± równie¿ osoby prawne, jednostki organizacyjne niemaj±ce osobowo¶ci prawnej oraz osoby fizyczne bêd±ce us³ugobiorcami us³ug ¶wiadczonych przez podatników posiadaj±cych siedzibê lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju. Przepisu tego nie stosuje siê jednak w przypadku us³ug, od których podatek nale¿ny zosta³ rozliczony przez us³ugodawcê na terytorium kraju, z wy³±czeniem us³ug okre¶lonych w art. 27 ust. 3 oraz art. 28 ust. 3, 4, 6 i 7, dla których w ka¿dym przypadku podatnikiem jest us³ugobiorca (art. 17 ust. 2).

W przedstawionym we wniosku opisie stanu faktycznego i zdarzenia przysz³ego wskazano, ¿e Spó³ka dokonuje zakupu us³ug, które na podstawie art. 27 ust. 3 i 4 ustawy podlegaj± opodatkowaniu w pañstwie siedziby us³ugobiorcy.

Ustawa o podatku od towarów i us³ug nie przewiduje szczególnego momentu powstania obowi±zku podatkowego z tytu³u importu us³ug. Zgodnie z art. 19 ust. 19 ustawy, przepisy ust. 1, 4, 5, 11, 13 pkt 1 lit. b i c, pkt 2, 4 i 7-9 oraz ust. 14-16 stosuje siê odpowiednio do importu us³ug. Obowi±zek podatkowy zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy powstaje z chwil± wydania towaru lub wykonania us³ugi, z zastrze¿eniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1. Je¿eli dostawa towaru lub wykonanie us³ugi powinny byæ potwierdzone faktur±, obowi±zek podatkowy powstaje z chwil± wystawienia faktury, nie pó¼niej jednak ni¿ w 7. dniu, licz±c od dnia wydania towaru lub wykonania us³ugi (art. 19 ust. 4 ustawy). Us³ugê nale¿y uznaæ za wykonan±, gdy us³ugodawca zrealizowa³ wszystkie czynno¶ci sk³adaj±ce siê na okre¶lony rodzaj us³ugi. Zgodnie z art. 19 ust. 5 ustawy, przepis ust. 4 stosuje siê odpowiednio do faktur za czê¶ciowe wykonanie us³ug, czyli zrealizowanie niektórych czynno¶ci sk³adaj±cych siê na umówion± us³ugê jako ca³o¶æ - ale tylko w zakresie tej us³ugi ju¿ czê¶ciowo wykonanej. Zgodnie natomiast z art. 19 ust. 11 ustawy je¿eli przed wydaniem towaru lub wykonaniem us³ugi otrzymano czê¶æ nale¿no¶ci, w szczególno¶ci: przedp³atê, zaliczkê, zadatek, ratê, obowi±zek podatkowy powstaje z chwil± jej otrzymania w tej czê¶ci. Zaznaczyæ nale¿y, ¿e ustawodawca nie wyszczególnia wysoko¶ci zaliczki czy przedp³aty, co oznacza, ¿e opodatkowaniu podlega ka¿da z dokonanych zaliczek, przedp³at (tak¿e ta obejmuj±ca 100% nale¿no¶ci).

Z okoliczno¶ci przedstawionych we wniosku wynika, i¿ niektóre z nabywanych przez Wnioskodawcê us³ug ¶wiadczone s± w sposób ci±g³y i podlegaj± rozliczeniu w zale¿no¶ci od umowy w okresach kwartalnych, pó³rocznych lub rocznych. Najczê¶ciej kontrahenci wystawiaj± faktury przed rozpoczêciem okresu rozliczeniowego lub na jego pocz±tku za ca³y dany okres. Faktury p³acone s± zgodnie z terminami p³atno¶ci, które przypadaj± zawsze przed koñcem okresu rozliczeniowego.

A zatem wystawione faktury w ogóle nie dokumentuj±, b±d¼ nie dokumentuj± wszystkich dokonanych czynno¶ci w danym okresie rozliczeniowym, wystawienie faktury nastêpuje przed wykonaniem ¶wiadczenia, tj. przed zakoñczeniem okresu rozliczeniowego, w którym wykonywane s± us³ugi. Przedmiotowe faktury nie potwierdzaj± równie¿ otrzymania przez kontrahentów Wnioskodawcy zaliczki/ przedp³aty, poniewa¿ s± wystawiane przed a nie po otrzymaniu zap³aty.

W zwi±zku z powy¿szym, wcze¶niejsze wystawienie faktury, tj. przed wykonaniem ¶wiadczenia nie wywo³uje skutku okre¶lonego w art. 19 ust. 4 ustawy, a mianowicie powstania obowi±zku podatkowego z chwil± wystawienia faktury. Wystawiona faktura nie jest równie¿ potwierdzeniem czê¶ciowego wykonania us³ugi, obejmuje bowiem nale¿no¶æ za ca³y okres rozliczeniowy (np. kwarta³, rok). W przedmiotowej sytuacji zastosowanie znajdzie przepis art. 19 ust. 11 ustawy, co oznacza, ¿e obowi±zek podatkowy w imporcie us³ugi powstanie z chwil± dokonania zap³aty przez Spó³kê.

Interpretacja dotyczy zaistnia³ego stanu faktycznego oraz zdarzenia przysz³ego przedstawionych przez Wnioskodawcê i stanu prawnego obowi±zuj±cego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w przypadku interpretacji dotycz±cej zdarzenia przysz³ego - stanu prawnego obowi±zuj±cego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przys³uguje prawo do wniesienia skargi na niniejsz± interpretacjê przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodno¶ci z prawem. Skargê wnosi siê do Wojewódzkiego S±du Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na pi¶mie organu, który wyda³ interpretacjê w terminie 14 dni od dnia, w którym skar¿±cy dowiedzia³ siê lub móg³ siê dowiedzieæ o jej wydaniu - do usuniêcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postêpowaniu przed s±dami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargê do WSA wnosi siê (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia dorêczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usuniêcia naruszenia prawa, a je¿eli organ nie udzieli³ odpowiedzi na wezwanie, w terminie sze¶ædziesiêciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargê wnosi siê za po¶rednictwem organu, którego dzia³anie lub bezczynno¶æ s± przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w P³ocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 P³ock.
S³owa kluczowe: faktura, import us³ug, moment powstania obowi±zku podatkowego, obowi±zek podatkowy, us³ugi
Data aktualizacji: 28/01/2013 09:00:01

Trzeci Urz±d Skarbowy Szczecin 70-783 ul. Lucjana Rydla 65

Zasiêg terytorialny miasta czê¶ci miasta na prawach powiatu Szczecin pod nazwami: Bukowe-Klêskowo, D±bie, Drzetowo-Grabowo, Majowe--Kijewo, Miêdzyodrze-Wyspa Pucka, P³onie-¦mierdnica--Jezierzyce, Podjuchy, Pomorzany, S³oneczne...

Czy przys³uguje prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikaj±cego z dokumentu odprawy c...

Naczelnik Pomorskiego Urzêdu Skarbowego w Gdañsku na podstawie art. 14a 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 18.07.2006r. (data wp³ywu do tut...

Wystawianie faktur dokumentuj±cych us³ugi wykonane poza terytorium kraju

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporz±dzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upowa¿nienia do wydawania interpretacji...

Czy kwoty z zap³aconych pierwotnie faktur dot. czynszu stanowi± koszty firmy?

Z tre¶ci z³o¿onego wniosku wynika, i¿ w lutym 2005r. otrzyma³a Pani z firmy faktury dot. czynszu za lokal u¿ytkowy za lata 1999-2003 z adnotacj± anulowane . Jednocze¶nie za w w okres wp³ynê³y faktury za najem lokalu wystawione przez Urz±d Miasta...

Obowi±zek wystawienia faktury przy wydaniu przew³aszczonego towaru

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 6 rozporz±dzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upowa¿nienia do wydawania interpretacji...
Polecamy ciekawe artyku³y do przeczytania
Prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikaj±cego z faktury VAT wystawionej przez wynajmuj±cegoCzy Spó³ka powinna dokonaæ dop³aty podatku akcyzowego zgodnie z otrzymanymi fakturami koryguj±cymi?Wystawianie zbiorczych faktur koryguj±cych oraz obni¿anie kwoty podatku nale¿nego na podstawie tych fakturPrawo do odliczenia podatku naliczonego wynikaj±cego z faktur dokumentuj±cych nabycie towarów i us³ug w zwi±zku z realizacj± projektu edukacyjnegoPrawo do zastosowania stawki 0% dla WDT, w przypadku dokonania korekty faktury dokumentuj±cej WDT z mylnie podanym numerem VAT UE nabywcy
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji us³ug i zgodnie z polityk± cookies. Mo¿esz okre¶liæ warunki przechowywania lub dostêpu do plików cookies w Twojej przegl±darce, kliknij tutaj aby dowiedzieæ siê wiêcej.