Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Możliwość odliczenia podatku VAT wynikającej z faktury VAT przesyłanej w formie elektronicznej

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 30.06.2010 r. (data wpływu 12.07.2010 r.), uzupełnionego w dniu 02.08.2010 r. (data wpływu) na wezwanie z dnia 21.07.2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku VAT wynikającej z faktury VAT przesyłanej w formie elektronicznej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12.07.2010 r. wpłynął ww. wniosek, uzupełniony w dniu 02.08.2010 r. (data wpływu) na wezwanie z dnia 21.07.2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku VAT wynikającej z faktury VAT przesyłanej w formie elektronicznej.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

C. S.A. (dalej: Spółka lub C.) jest wiodącym producentem oraz dystrybutorem produktów chemicznych. W ramach prowadzonej działalności Spółka dokonuje obrotu zarówno z podmiotami krajowymi oraz zagranicznymi. Spółka otrzymuje od swoich kontrahentów faktury dokumentujące zakup towarów oraz usług. Wystawiane przez kontrahentów faktury Spółka otrzymuje niekiedy z pewnym opóźnieniem. Opóźnienia wynikają z okoliczności niezależnych od Spółki oraz jej kontrahentów. Jest to związane z nieprawidłową pracą Poczty oraz firm kurierskich. Co do zasady Spółka uwzględnia podatek naliczony z faktur zakupowych w rozliczeniu VAT za miesiąc w którym dana faktura została dostarczona do Spółki. W związku z powyższym Spółka rozważa, czy istnieje możliwość, aby faktury wystawiane przez jej klientów były przesyłane do Spółki w formie elektronicznej. Faktury te będą zapisane w formacie pozwalającym na zachowanie treści i formy faktur w stanie niezmienionym. Nie będą to faktury opatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym. Po przesłaniu drogą elektroniczną będą drukowane i przechowywane przez Spółkę w formie papierowej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w świetle przedstawionego stanu faktycznego, Spółka jest uprawniona do obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego wykazanego na fakturach przesłanych Spółce drogą elektroniczną (emailem, faxem), lecz niebędących fakturami elektronicznymi z podpisem elektronicznym.

Zdaniem Wnioskodawcy, w świetle obowiązujących przepisów prawa oraz orzecznictwa Naczelnego Sądu Administracyjnego istnieje możliwość obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wykazany na fakturze przesłanej drogą elektroniczną, a następnie wydrukowanej i przechowywanej w formie papierowej.

Powyższe stanowisko Spółka argumentuje następująco:

1. Argumenty na gruncie ustawy o VAT.

Na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004 r., Nr 54, poz. 535 z późn. zm., dalej: Ustawa o VAT):

W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (.).

Ĺąródła podatku naliczonego zostały określone w art. 86 ust. 2 ustawy o VAT. Zgodnie z powyższym przepisem kwotę podatku naliczonego stanowi m.in. suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatników (art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy o VAT).

Należy w tym miejscu wskazać, iż co do zasady przepis art. 86 ustawy o VAT, wyraża elementarną zasadę VAT, element konstrukcyjny tego podatku — prawo do odliczenia podatku naliczonego. Co warte podkreślenia, przepis ten nie definiuje formy faktury, w jakiej podatnik korzystający z tego prawa powinien ją otrzymać. Wskazuje wyłącznie fakturę otrzymaną przez podatnika jako źródło podatku naliczonego podlegającego odliczeniu.

Ponadto, powyższemu twierdzeniu Spółki nie stoi na przeszkodzie art. 106 ust. 1 ustawy o VAT, zgodnie z którym Podatnicy o których mowa w art. 15 są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę z kwotą podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy (.). Jak wynika z brzmienia powyższego przepisu brak jest jakiegokolwiek nakazu wystawiania faktur wyłącznie w formie papierowej. Ustawodawca nie wskazał bowiem żadnej dopuszczalnej formy faktury. Zdaniem Spółki, dopuszczalnym jest zatem wystawienie faktury zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej.

2. Faktura przesłana drogą elektroniczną a faktura elektroniczna - rozróżnienie.

Dla pełnej jasności stanowiska Spółki koniecznym jest rozróżnienie sytuacji kiedy faktura jest wystawiana, przesyłana oraz przechowywana w postaci elektronicznej i sytuacji w której faktura przesyłana drogą elektroniczną (poprzez e-mail bądź fax) jest następnie drukowana i przechowywana przez odbiorcę w formie papierowej.

W ocenie Spółki zakres powyższych sytuacji dzieli funkcjonujące w obrocie faktury na faktury elektroniczne (wystawiane, przesyłane oraz przechowywane w postaci elektronicznej) oraz regularne faktury (które mogą być wystawione elektronicznie i które są przesyłane za pomocą e-maila lub faxu, natomiast nie spełniają kryterium faktur elektronicznych i są przechowywane przez ich odbiorcę w postaci papierowego wydruku).

Biorąc pod uwagę, iż w stanie faktycznym opisanym przez Spółkę mamy do czynienia z regularnymi fakturami przesyłanymi przy pomocy e-maila lub faxu, w niniejszej sprawie nie znajdą zastosowania przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14 lipca 2005 r., w sprawie wystawiania oraz przesyłania faktur w formie elektronicznej, a także przechowywania oraz udostępniania organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej tych faktur (Dz. U. z 2005 r., Nr 133, poz. 1119).

W konsekwencji w przypadku faktur, które Spółka planuje otrzymywać od swoich kontrahentów przy użyciu poczty elektronicznej/faxu nie zachodzi konieczność zagwarantowania autentyczności pochodzenia oraz integralności treści poprzez zastosowanie bezpiecznego podpisu elektronicznego lub poprzez system wymiany danych elektronicznych (EDI). Wymóg ten odnosi się jedynie do sytuacji w której po przesłaniu drogą elektroniczną do odbiorcy będą przez niego przechowywane również w tej samej formie.

3. Argumenty na gruncie prawa unijnego.

W ocenie Spółki przepisy Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 26 listopada2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L 2006 347 1 z późn. zm., dalej Dyrektywa) również dopuszczają możliwość zastosowania rozważanego przez Spółkę rozwiązania.

W pierwszej kolejności należy uwzględnić przepisy art. 232 i 233 Dyrektywy. Pierwszy z tych przepisów stanowi, iż faktury mogą zostać przesłane w formie papierowej lub, z zastrzeżeniem akceptacji odbiorcy, mogą zostać przesłane i udostępnione drogą elektroniczną.

Zgodnie zaś z art. 233 ust. 1 Dyrektywy, państwa członkowskie akceptują faktury przesyłane lub udostępniane drogą elektroniczną, pod warunkiem ze autentyczność pochodzenia faktur i integralność ich treści zagwarantowano przy użyciu zaawansowanego podpisu elektronicznego lub za pomocą elektronicznej wymiany danych (EDI). Jednocześnie faktury mogą być również przesyłane lub udostępniane drogą elektroniczną przy zastosowaniu innych metod, z zastrzeżeniem ich akceptacji przez zainteresowane państwo lub państwa członkowskie (art. 233 ust. 1 Dyrektywy).

Dodatkowo wskazać należy na przepis art. 234 Dyrektywy, w myśl którego państwa członkowskie nie mogą nakładać na podatników dostarczających towary lub świadczących usługi na ich terytorium żadnych innych obowiązków ani formalności związanych z przesyłaniem lub udostępnianiem faktur drogą elektroniczną.

Jak to było wskazane przez Spółkę przepisy Rozporządzenia wyraźnie rozróżniają sytuację w której faktury są jedynie wystawiane i przesyłane drogą elektroniczną od sytuacji w której ich przechowywanie następuje również w formie elektronicznej Stanowisko takie jest tym bardziej uzasadnione w świetle wykładni prowspólnotowej przedstawionej powyżej.

Powyższe przepisy wskazują, iż podatnicy powinni mieć zagwarantowaną przez prawodawstwo krajowe możliwość sporządzania i przesyłania faktur drogą elektroniczną bez konieczności przechowywania jej w tej samej formie. Przyjmując wykładnię prowspólnotową przepisów krajowych, w świetle brzmienia przepisów Dyrektywy, należy uznać, iż taka możliwość istnieje.

4. Argumenty na gruncie orzecznictwa Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Potwierdzeniem stanowiska Spółki przedstawionego w powyższych punktach jest wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 20 maja 2010 r., sygn. akt I FSK 1444/09, w którym stwierdzono m. in. Po pierwsze normą prawną jest nie tylko norma postępowania wprost wysłowiona w przepisach prawnych, ale również normą którą przy zastosowaniu reguł inferencji (np. reguł wnioskowania a contrario) — można wywnioskować z norm wprost wysłowionych. Po drugie sądy krajowe — tak daleko jak jest to możliwe, a więc w przypadku gdy nie kłóci się to z wyraźnym językowym znaczeniem tekstu prawnego i gdy nie prowadzi do rezultatów contra legem — są zobowiązane do dokonywania prowspólnotowej (prounijnej) wykładni prawa krajowego. Konsekwencją wstąpienia Rzeczypospolitej do Unii Europejskiej jest bowiem przyjęcie całego acquis communautaire (wspólnotowego dorobku prawnego) a wykładnia prowspólnotowa pozwala na pełniejszą realizację obowiązków z tym związanych.

Stanowisko wnioskodawcy przyporządkowane.

Także w zakresie interpretacji przepisu art. 106 ustawy o VAT stanowisko Spółki prezentowane w niniejszym wniosku znajduje swoje uzasadnienie w powyższym wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego: (.) prawodawca w ogóle nie wypowiada się w tym przepisie< art. 106 ust. 1 ustawy o VAT — przyp. Spółki>co do formy faktury. Czysto językowa analiza wspomnianego przepisu nie stoi w ocenie Naczelnego Sądu Administracyjnego — na przeszkodzie konstatacjem, że faktury mogą być wystawiane również w formie innej niż papierowa W szczególności należy uznać, że posłużenie się przez ustawodawcę wyrażeniem wystawia nie ogranicza zakresu normowania wskazanego przepisu do faktur w formie papierowej.

W konsekwencji, przesłanie faktury nie opatrzonej bezpiecznym podpisem elektronicznym drogą elektroniczną (poprzez e-mail lub fax) mieści się zdaniem Spółki w zakresie pojęcia dostarczenia faktury do podatnika o którym mowa w art. 86 ust 2 ustawy o VAT.Spółka pragnie wskazać, za Naczelnym Sądem Administracyjnym, iż poza skutkiem w postaci przyspieszenia obrotu gospodarczego oraz wprowadzeniem pewnego rodzaju oszczędności (.) posługiwanie się takimi fakturami drukowanymi przez strony transakcji na papierze i w tej formie przechowywanymi nie zmniejsza przy tym bezpieczeństwa obrotu prawnego w porównaniu z sytuacją, w której faktury od samego początku mają postać papierową i w takiej formie są przekazywane nabywcy. Ponadto, przedmiotowy wyrok potwierdza rozumienie Spółki, w zakresie odróżnienia faktur elektronicznych oraz regularnych faktur przesyłanych pocztą e-mail/faxem, należy zatem uznać, że wskazane rozporządzenie
Słowa kluczowe: faktura, faktura VAT, prawo do odliczenia
Data aktualizacji: 31/01/2013 00:00:01

Urząd Skarbowy Stargard Szczeciński 73-110 ul. Towarowa 15

Zasięg terytorialny miasta Stargard Szczeciński gminy Chociwel, Dobrzany, Dolice, Ińsko, Kobylanka, Marianowo, Stara Dąbrowa, Stargard Szczeciński, Suchań powiaty stargardzki województwo zachodniopomorskie Konta bankowe CIT...

Sposób wyliczania kwoty podatku należnego wykazywanego na paragonach i fakturach w związku...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania...

Przesyłanie, odbieranie i przechowywanie faktur i faktur korygujących w formacie PDF na se...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Czy należy zapewnić organom podatkowym dostęp drogą elektroniczną do faktur wystawionych w...

Na podstawie art. 14b 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8 poz.60 ze zm.) - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach po rozpatrzeniu zażalenia Spółki X z dnia 16 czerwca 2006r. znak: DR WP 130 2005...

Opodatkowanie premii pieniężnych wypłacanych nabywcom towarów

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Prawo do obniżenia kwoty podatku naliczonego wynikającego z faktur dotyczących zakupów dokonywanych w związku z realizacją projektuPrzesyłanie faktur drogą elektronicznąPrawo do odliczenia podatku VAT zawartego w fakturze potwierdzającej nabycie usługi poza granicami krajuCzy w przypadku wystawiania faktur w formie elektronicznej można dla celów księgowych wystawiać faktury w formie papierowej ?Prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT dokumentujących obciążenie za usługi wynagradzane premią pieniężną
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.