Zaloguj się
lub
zarejestruj konto
Włącz
wersję mobilną
Wystaw fakturę
Faktury
Klienci
Produkty
Konto
Aktualności
Opinie
Pomoc
Kontakt
Stawka podatku VAT dla robót budowlanych, polegających na rozbudowie systemu kanalizacji sanitarnej
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana X przedstawione we wniosku z dnia 06.08.2008 r. (data wpływu 26.08.2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie stawki podatku VAT dla robót budowlanych, polegających na rozbudowie systemu kanalizacji sanitarnej - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 26 sierpnia 2008 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT dla robót budowlanych, polegających na rozbudowie systemu kanalizacji sanitarnej.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca prowadzi własną Firmę, wykonującą instalacje wodno-kanalizacyjne. Świadczy usługi dla indywidualnych odbiorców, a także dla Urzędów Miast i Gmin.
W dniu 17 października 2007 r. została zawarta umowa z Urzędem Miasta A, dotycząca rozbudowy systemu kanalizacji sanitarnej, w celu aktywizacji zachodniej części A. Za w/w prace zostało ustalone wynagrodzenie, które w umowie zostało rozbite na: część kwoty netto, podatek VAT i wynagrodzenie brutto. Po zmianach w ustawie o VAT z dnia 1 stycznia 2008 r. został sporządzony aneks do umowy, podwyższający wynagrodzenie o różnicę w stawkach VAT z 7% na 22%. Aneks nie został zaakceptowany przez stronę umowy.
W związku z powyższym zadano następujące pytanie.
Czy na usługi związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, rozpoczęte w 2007 roku, a niezakończone do 31 grudnia 2007 r., w roku 2008 będzie obowiązywała stawka 22% .
Zdaniem Wnioskodawcy, na usługi związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą w roku 2008 r. będzie obowiązywała stawka VAT 22%.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54 poz. 535 z późn. zm.) - zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę, w myśl art. 7 ust. 1 ustawy, należy rozumieć przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, zaś przez świadczenie usług zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy w rozumieniu art. 7 ustawy.
Stawka podatku VAT, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy wynosi 22% z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust 7, art. 120 ust 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust 1. Zarówno w treści ustawy o podatku od towarów i usług, jak i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi.
Natomiast zgodnie z art. 41 ust. 2 dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7 %, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1. Stawkę podatku o której mowa w ust 2 stosuje się - zgodnie z art. 41 ust. 12 - do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Przez budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym, w myśl ust. 12a powołanego artykułu, rozumie się obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, a także obiekty sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 - wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych, z zastrzeżeniem ust. 12b.
Przepis art. 41 ust. 12b ustawy stwierdza, że do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym określonego w ust. 12a nie zalicza się:budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 300m#178;; lokali mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 150 m2;Zgodnie z ust. 12c cyt. artykułu, w przypadku budownictwa mieszkaniowego o powierzchni przekraczającej limity określone w ust. 12b stawkę podatku, o której mowa w ust. 2, stosuje się tylko do części podstawy opodatkowania odpowiadającej udziałowi powierzchni użytkowej kwalifikującej do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym w całkowitej powierzchni użytkowej.
W § 5 ust.1a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 97 poz. 970 z póżn. zm) - zmiany wprowadzono rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2007 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług - (Dz. U. z 2007r. Nr 249 poz. 1861 i obowiązują od 01.01.2008 r.) stawkę podatku wymienioną w art. 41 ust. 1 ustawy obniża się do wysokości 7 % również w odniesieniu do :robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych dotyczących obiektów budownictwa mieszkaniowego, o których mowa w art. 2 pkt 12 ustawy, lub ich części z wyłączeniem lokali użytkowych oraz lokali mieszkalnych w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, a także obiektów sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 - wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych;obiektów budownictwa mieszkaniowego, o których mowa w art.2 pkt. 12 ustawy lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych oraz lokali mieszkalnych w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów w dziale 12 - w zakresie w jakim wymienione roboty i remonty, obiekty lub ich części oraz lokale nie są objęte tą stawką na podstawie art. 41 ust. 12-12c ustawy.Przez obiekty budownictwa mieszkaniowego zgodnie z art. 2 pkt 12 ustawy - rozumie się budynki mieszkalne stałego zamieszkania sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 11.
Na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a i b ustawy o VAT w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007r. obniżoną do 7% stawką VAT objęte były m.in.:roboty budowlano-montażowe oraz remonty i roboty konserwacyjne związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części z wyłączeniem lokali użytkowych.Infrastruktura towarzysząca budownictwu mieszkaniowemu, stosownie do zapisu art. 146 ust. 3 cyt. ustawy obejmowała:sieci rozprowadzające, wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych; urządzanie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i małą architekturę; urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne jeżeli były one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego.Z unormowań zawartych w przytoczonych przepisach wynika, iż 7% stawka podatku od towarów i usług ma zastosowanie w całym budownictwie mieszkaniowym, zarówno objętym społecznym programem mieszkaniowym, jak i nieobjętym tym programem.
Na podstawie znowelizowanych przepisów, preferencyjna 7% stawka podatku nie dotyczy jednak stawek stosowanych do budowy, remontów i konserwacji obiektów infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu, co oznacza, iż roboty te począwszy od dnia 1 stycznia 2008 r., ze względu na utratę mocy przepisu przejściowego, jakim był w tym zakresie art. 146 ust. 1 pkt. 2 lit.a ustawy o podatku od towarów i usług, objęte są podstawową stawką podatku VAT w wysokości 22% na podstawie art. 41 ust.1 ustawy.
Wykonanie czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług powoduje obowiązek rozliczenia podatku według stawek obowiązujących w dniu wykonania tej czynności, potwierdzonej protokołem zdawczo - odbiorczym i wystawieniem faktury.
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca zawarł umowę z Urzędem Miasta A w dniu 17 października 2007r. na wykonanie robót, związanych z rozbudową systemu kanalizacji sanitarnej w celu aktywizacji zachodniej części A. Prace zostały rozpoczęte w 2007r., ale nie zostały skończone do 31.12.2007r. Po zmianach w wystawie o VAT, Wnioskodawca sporządził aneks do umowy, podwyższający wynagrodzenie o różnicę w stawkach VAT z 7% na 22%.
Biorąc pod uwagę powyższy stan faktyczny i powołane przepisy, Wnioskodawca właściwie wskazał, iż na roboty związane z rozbudową systemu kanalizacji sanitarnej wchodzącej w skład infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu, rozpoczęte w 2007 roku a niezakończone do 31 grudnia 2007r., w roku 2008 obowiązuje stawka podatku VAT w wysokości 22%.
Należy jednak podkreślić, iż w myśl art. 41 ust. 12-12c oraz §5 ust. 1a powołanych wcześniej przepisów, stawka w wysokości 7% nadal znajduje zastosowanie w budownictwie mieszkaniowym.
W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul.1 Maja 10, 09-402 Płock
Słowa kluczowe:
infrastruktura towarzysząca
,
korekta faktury
,
stawki podatku
,
usługi budowlane
Data aktualizacji: 26/01/2013 03:00:01
Czy Strona w sposób prawidłowy zarefakturowała na rzecz poszczególnych użytkowników opisan...
Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...
Urząd Skarbowy Jarosław 37-500 ul. Przemysłowa 2 A
Zasięg terytorialny miasta Jarosław, Radymno gminy Chłopice, Jarosław, Laszki, Pawłosiów, Pruchnik, Radymno, Rokietnica, Roźwienica, Wiązownica powiaty jarosławski województwo podkarpackie Konta bankowe CIT 86101015280056852221000000 VAT...
W jakich przypadkach faktura VAT z wyszczególnioną kwotą podatku zastępuje zaświadczenie V...
Na podstawie art. 14a 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), zwanej w dalszej treści Ordynacją podatkową, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wieruszowie, po rozpatrzeniu wniosku z dnia 13...
Urząd Skarbowy Radzyń Podlaski 21-300 ul. Lubelska 1
Zasięg terytorialny miasta Radzyń Podlaski gminy Borki, Czemierniki, Kąkolewnica Wschodnia, Komarówka Podlaska, Radzyń Podlaski, Ulan-Majorat, Wohyń powiaty radzyński województwo lubelskie Konta bankowe CIT 33101013390053242221000000 VAT...
Czy możliwe jest wystawienie zbiorczej noty korygującej dla jednego dostawcy poprawiającej...
Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku na podstawie art. 14a 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 18.08.2005r. (data wpływu do tut...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Jak wystawić fakturę za Google AdSense?
Czy może w celu udokumentowania zakupów warzyw i owoców ze swojego gospodarstwa rolnego wystawiać faktury VAT RR
Prawo dokonania odliczenia całości podatku VAT naliczonego z faktury potwierdzającej zakup motocykla, jak również od zakupu paliwa do tego motocykla
Prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony na podstawie faktury VAT dokumentujących premie pieniężne
Czy Spółka ma prawo do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów roku 2006, kosztów zakupu szyn z huty
Zamknij
Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij
tutaj
aby dowiedzieć się więcej.
Opis programu
RODO
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Polityka cookies
Druk wpłaty
Faktura po angielsku
Copyright © 2021 Efaktury.org