Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony na podstawie faktur VAT wystawionych przez odbiorców dokumentujących premie pieniężne

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony, przedstawione we wniosku z dnia 30 stycznia 2008r. (data wpływu 04 lutego 2008r.) - o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony na podstawie faktur VAT wystawionych przez odbiorców dokumentujących premie pieniężne - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 04 lutego 2008r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony na podstawie faktur VAT wystawionych przez odbiorców dokumentujących premie pieniężne.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka prowadzi działalność w zakresie dystrybucji sprzętu gospodarstwa domowego. Zmierzając do intensyfikacji sprzedaży towarów oferowanych w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, na podstawie zawartych umów Spółka wypłaca swoim odbiorcom premie pieniężne (bonusy). Warunkiem potrzebnym do wypłaty premii jest osiągnięcie w danym okresie określonego poziomu zakupów i następnie sprzedaży produktów Spółki. Wypłata premii następuje na podstawie faktur VAT otrzymanych od kontrahentów. Premia ma za zadanie zmotywowanie kontrahentów do dokonywania większych i częstszych zakupów.

Podstawą do wypłacenia premii pieniężnej jest otrzymana faktura VAT. Premie pieniężne są traktowane przez kontrahentów Spółki jako czynności podlegające opodatkowaniu VAT. Argumentują oni, że zgodnie z art. 5 ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa i odpłatne świadczenie usług. Stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów.

Kontrahenci powołują się również na obowiązującą interpretację Ministra Finansów z dnia 30 grudnia 2004r. wydaną w celu zapewnienia jednolitego stosowania przepisów prawa podatkowego przez organy podatkowe: (.) należy uznać, że wypłacona premia pieniężna związana jest z określonymi zachowaniami nabywcy, a zatem ze świadczeniem usług przez nabywcę otrzymującego taką premię, które to usługi podlegają opodatkowaniu na ogólnych zasadach. Pogląd ten został wielokrotnie potwierdzony w interpretacjach wydawanych przez organy podatkowe, m. in. interpretacja indywidualna z dnia 28 listopada 2007r. wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu, sygnatura ILPP1/443-347/07-2/TW; interpretacja indywidualna z dnia 17 grudnia 2007r. wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, sygnatura IPPP1-443-569/07-2/AK; interpretacja indywidualna z dnia 6 grudnia 2007r. wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu, sygnatura ILPP1/443-210/07-2/BP; postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 18 września 2007r. wydane przez Urząd Skarbowy w Piasecznie, sygnatura 1418/ZT/T/443-59/07/SG.

Stan faktyczny opisany w przywołanej interpretacji Ministra Finansów jest dokładnie taki sam, jak w przypadku premii pieniężnych wypłacanych kontrahentom przez Spółkę a powołane tam warunki uznania premii pieniężnych jako wynagrodzenie za usługę są spełnione w przypadku Spółki. W przytoczonej powyżej interpretacji Minister Finansów stwierdza, że jedynie w przypadkach, gdy wypłacona premia pieniężna jest związana z konkretną dostawą, powinna być traktowana jak rabat, o którym mowa w art. 29 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług, ponieważ ma bezpośredni wpływ na wartość tej dostawy i w efekcie prowadzi do obniżenia wartości (ceny) dostawy.

Premii wypłacanych przez Spółkę bez wątpienia nie można przyporządkować do konkretnej dostawy, w związku z czym, w przedmiotowej sytuacji art. 29 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług nie znajduje zastosowania.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Spółce, na podstawie faktur VAT wystawionych przez odbiorców, dokumentujących premie pieniężne przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony.

Zdaniem Wnioskodawcy, w świetle wspomnianych interpretacji, organy podatkowe uznają, że premie pieniężne stanowią wynagrodzenie za świadczenie usług podlegających opodatkowaniu VAT na zasadach ogólnych. W konsekwencji, zdaniem Spółki, spółka, która wypłaca wynagrodzenie w postaci premii pieniężnych na rzecz kontrahenta ma prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z otrzymanej faktury, na zasadach określonych w art. 86 ustawy.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Natomiast, stosownie do art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7 suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług. W ocenie Spółki, przyjmując, że premie pieniężne stanowią wynagrodzenie za świadczone na rzecz Spółki usługi, usługi te byłyby bez wątpienia bezpośrednio związane ze sprzedażą towarów dokonywaną przez Spółkę. Mają one bowiem za cel zwiększenie poziomu sprzedaży Spółki, poprzez uzależnienie wynagrodzenia wypłacanego kontrahentom od osiągnięcia określonego efektu, którym jest zakup jak największej ilości towarów od Spółki. W konsekwencji służą one wykonywaniu czynności opodatkowanych przez Spółkęsprzedaży towarów. Należy dodać, że zawieranie umów o przedmiotowe usługi pozwala zbudować dobre relacje z kontrahentami, co może przyczynić się do długiej i owocnej współpracy i wpływać na wzrost sprzedaży towarów Spółki w przyszłości, co niewątpliwie także stanowi o istnieniu związku tych usług z czynnościami opodatkowanymi, wykonywanymi przez Spółkę.Co więcej, jedną z podstawowych zasad opodatkowania podatkiem VAT jest zasada neutralności wyrażająca się tym, że poprzez realizację prawa do odliczenia podatku naliczonego, podatnik nie ponosi faktycznie ciężaru tego podatku. Oznacza to, że VAT nie powinien obciążać podatników uczestniczących w obrocie towarami i usługami, którzy nie są ich ostatecznymi odbiorcami, gdyż ciężarem tego podatku powinien być obciążony ostateczny ich beneficjent, czyli konsument będący ostatnim ogniwem tego obrotu. Konieczność przestrzegania tej zasady jest szczególnie stanowczo akcentowana przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości, który w swoim orzecznictwie wielokrotnie podkreślał, że prawo do odliczenia zostało wprowadzone, aby całkowicie uwolnić przedsiębiorcę od kosztów VAT zapłaconego lub podlegającego zapłacie, w toku jego działalności gospodarczej.

Należy więc stwierdzić, że spełnione są warunki umożliwiające skorzystanie przez Spółkę z prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących premie pieniężne, wystawionych przez kontrahentów Spółki. W szczególności istnieje związek zakupów dokumentowanych tymi fakturami i zawartego w nich podatku naliczonego z wykonywaniem działalności opodatkowanej przez Spółkę, gdyż premie pieniężne mają na celu utrzymanie przynajmniej na dotychczasowym poziomie lub zwiększenie wartości sprzedaży. W ocenie Spółki przysługuje jej zatem prawo do odliczenia podatku naliczonego zawartego w otrzymywanych fakturach, dotyczących premii pieniężnych wypłacanych kontrahentom.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.
Słowa kluczowe: faktura VAT, odliczenia od podatku, odliczenie podatku od towarów i usług, premia pieniężna, świadczenie usług
Data aktualizacji: 21/01/2013 21:00:01

Jak rozliczyć usługę wykonaną do 10 kwietnia 2004 r. potwierdzoną fakturą sprzedaży z 15.0...

Naczelnik xxx Urzędu Skarbowego w xxx w odpowiedzi na zapytanie złożone w piśmie z dnia 05.07.2004 r. z zakresu podatku od towarów i usług, doręczone w dniu 09.07.2004 r. działając na podstawie art. 14a 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja...

Uznanie świadczonych usług za usługi niematerialne i możliwość rozliczania ich fakturą wew...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Urząd Skarbowy Iława 14-200 ul. Wojska Polskiego 26

Zasięg terytorialny miasta Iława, Lubawa gminy Iława, Kisielice, Lubawa, Susz, Zalewo powiaty iławski województwo warmińsko-mazurskie Konta bankowe CIT 18101013970081782221000000 VAT 65101013970081782222000000 PIT 15101013970081782223000000...

Dane które powinna zawierać faktura VAT

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Dokumentowanie przez dostawcę zbiorczą fakturą korygującą udzielonych rabatów

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Dotyczy opodatkowania podatkiem VAT usług turystycznych?Rozliczenie faktur korygujących podwyższających podatek należnyCzy w związku z art. 86 ust. 16 ustawy o VAT może Pan uznać, iż zapłata za w/w faktury bez kwot gwarancyjnych jest zapłatą całej należności?Umowa komisu - wystawianie fakturStrona zwróciła się w sprawie prawa do odliczenia VAT przy zakupie na dwa podmioty po 50% pod warunkiem podziału zapłaty w tym zakupie po 50
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.